Jak se slaví Vánoce ve Velké Británii a v USA?

Vánoce ve Velké Británii

Ve Velké Británii nosí dárky Father Christmas (Otec Vánoc). Na Štědrý večer chodí od domu k domu a rozdává dárky. Děti věší punčochy na krb a nebo prázdné povlaky od polštářů na rohy postelí. Ráno se probouzejí a doufají, že právě tam jim zanechal spoustu dárků. Děti také píšou Otci Vánoc dopisy, které vhodí do krbu. Jedině tak totiž mohou dopisy vzlétnout a dostat se až na Severní Pól, kde budou jejich přání vyslyšena.

Ráno 25. prosince rodina nejprve společně rozbaluje dárky a pak připravuje slavnostní hostinu. Ta se podává v pravé poledne. Oběd obvykle začíná přípitkem a symbolickým rozlomením tzv. christmas crackers (jedná se o papírové tuby, v nichž se ukrývá drobný dárek).

Co se podává ke slavnostnímu obědu?

K obědu se podává pečený krocan s kaštanovou nádivkou se zeleninou a omáčkou. Na slavnostní tabuli nesmí chybět dezert. Britové si pochutnávají například na tzv. "Christmas pudding" (s naším pudinkem nemá moc společného, připomíná spíše tmavou bábovku plněnou švestkami, ořechy, rozinkami atd.) nebo na sladkých koláčích nadívanými kandovaným ovocem. Po obědě se všichni členové rodiny odeberou do obývacího pokoje a sledují tradiční vánoční projev královny Alžběty II.

Vánoce v USA pečený krocan - Vánoce v USA a ve Velké Británii Christmas pudding - Vánoce v Anglii

Co je to Boxing day?

Britové slaví 26. prosince tzv. Boxing day (není zde žádná spojitost s boxem). Název pravděpodobně odkazuje na minulost, kdy se právě v tento den otevíraly kasičky z kostelů a jejich obsah byl rozdělen mezi chudé. Lidé dnes v tento den obdarovávají ty, kteří během roku rodině poskytovali různé služby, např. hospodyně, listonoš, chůva atd.

Vánoce v USA

Děti večer 24. prosince nachystají pro Santu Clause sušenky a sklenici mléka. Přidají k tomu dopis, ve kterém prosí Santu o různé dárky. Vánoce se však slaví hlavně 25. prosince, kdy je státní svátek. Celý den lidé odpočívají a navštěvují příbuzné. Popíjí se horká čokoláda, punč nebo vaječný koňak, někde se podává i cukroví. Ráno se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa Claus na saních, do kterých je zapřaženo osm sobů.

Během Vánoc jsou Američané štědří k lidem, kteří na tom nejsou tak dobře jako oni sami. Posílají peníze do nemocnic, sirotčinců a charit, které pečují o znevýhodněné občany.

Vzhledem ke značné různorodosti jednotlivých států USA se vánoční tradice velice liší. Například na Hawaii Vánoce začínají s příjezdem Vánoční lodi, což je loď přivážející obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí ve svém člunu. 

Zajímavosti z Austrálie

Vánoce jsou ve zdejších zeměpisných šířkách opravdu velmi teplé. Zatímco severní polokoule se nachází uprostřed zimy, zde panují teploty okolo 30°C. Proto Australané pořádají tradiční večeře na terasách, zahradách, nebo v parcích a dokonce i na pláži.

Dárky zde také nosí Father Christmas, ale poslední léta si na oblibě získává i jeho americký rival Santa Claus.

Navštivte ZDARMA ukázkovou hodinu
 • Praha
 • Brno
 • České Budějovice
 • Hradec Králové
 • Chrudim
 • Jihlava
 • Liberec
 • Olomouc
 • Ostrava
 • Pardubice
 • Pelhřimov
 • Plzeň
Datum a čas:
Pro zobrazení termínů vyberte město.
více informací